Investovat do mobilnej verzie mojho eshopu?

Predaj domén a webstránok Forums Poradňa pre eshopy Investovat do mobilnej verzie mojho eshopu?

This topic contains 3 replies, has 3 voices, and was last updated by  Katuska 11 years, 12 months ago.

 • Ahojte, potrebujem radu. Bola mi ponuknuta moznost spravenia mobilnej verzie mojho eshopu s darcekovymi predmetmi, a to bud formou specialnej mobilnej verzie stranky alebo mobilnej aplikacie. Je to pomerne drahe no uvedomujem si, ze v mobiloch je buducnost – uz teraz vela ludi browsuje po internete prave z mobilnych zariadeni. Neviem sa ale rozhodnut, ci sa mi to oplati. A ak aj ano, co je lepsie – mobilna stranka ci aplikacia?

  #304 26. 07. 2012 o 14:37 joffreys  

  Osobne si myslím, že to už nemá význam. Teda určite má význam začať sa orientovať na mobilných zákazníkov, o pár rokov možno budeme bežne nakupovať cez smartphony. Problém vidím skôr v tom vytvorení špeciálnej mobilnej stránky alebo aplikácie. Napíšem ti v pár bodoch môj názor, je len na Tebe, pre akú možnosť sa rozhodneš.

  Mobilná aplikácia = je lepšia než mobilná stránka v tom, že do nej možno lepšie implementovať funkcionalitu a spôsob prezerania dát. Nevýhodou je, že potrebuješ aplikáciu pre Iphone, aplikáciu pre Android, pre Windows Phone, možno aj pre Blackberry a každú z týchto aplikácií aktualizovať, pokiaľ nastane nejaká významná aktualizácia systému, ktorá to bude vyžadovať. A to znamená len jedno: veľkú investíciu. Nevravím, že sa to neoplatí, no možno skôr ak sa chceš sústrediť hlavne na mobilných zákazníkov. Ak podstatná časť tvojich zákazníkov pri prezeraní eshopu používa svoj smartphone. Ak nie, je to zbytočné vyhadzovanie peňazí. Choď to toho len v prípade, že chceš mobilným zákazníkom poskytnúť zvýšenú funkcionalitu.

  Mobilná verzia webu = nemá funkcionalitu ako aplikácie, ale je to rozhodne finančne výhodnejšie. Mobilná stránka je špeciálna, druhá, verzia tvojej stránky ktorá sa na mobile načíta namiesto štandardnej desktopovej verzie. Nie je zlé mať špeciálnu stránku, ale načo, ak tu máme responzívny dizajn?

  Responzívny web = takto sa nazýva web, ktorý sa prispôsobí veľkosti okna tvojho prehliadača. Nie je to ani aplikácia, ani ďalšia verzia stránky. Aby bol tvoj web responzívny, stačí prerobiť šablónu (dizajn) tvojho webu. Na to si ale zaobstaraj nejakého webdizajnéra, ktorý s tým má skúsenosti a ktorý vie, ako na to. Responzívny dizajn bol jedným z najväčších webdizajnových trendov uplynulého roka (a ešte stále je), no už sa pomaly stáva štandardom. Spočíva v tom, že objektom na stránke sa nedáva pevná šírka, ale fluidná, používajú sa tam premenné media queries, vďaka ktorým vieš určiť, čo ma ako vyzerať pri určitej šírke okna. Ak chceš byť viac mobilný, choď do toho. Najmi si ale webdizajnéra, ktorý má aspoň trocha skúsenosti aj s použiteľnosťou a UI.

  #320 26. 07. 2012 o 16:30 Katuska  

  Súhlasím. Čo sa týka responzívneho dizajnu, napadá ma iná otázka – pridal som k tomu tému.

  #323 27. 07. 2012 o 12:12 Mind2  

  joffreys, ak vieš anglicky, skús si prečítať tento článok, ktorý naozaj dobre vysvetľuje, prečo nerobiť separátnu mobilnú verziu stránky: http://mobile.smashingmagazine.com/2012/04/19/why-we-shouldnt-make-separate-mobile-websites/

  #328 27. 07. 2012 o 12:50 Katuska  
Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

Ak chcete pridať príspevok do témy, musíte sa najskôr prihlásiť.