WordPress, Joomla alebo Drupal?

Predaj domén a webstránok Forums Ako na redakčný systém WordPress, Joomla alebo Drupal?

This topic contains 7 replies, has 6 voices, and was last updated by  predajwebueu 4 years, 9 months ago.

 • Chcela by som sa poradiť, aký redakčný systém si mám zvoliť. Potrebujem redakčný systém na vybudovanie magazínu, ale nie s takým klasickým “blogovým” vzhľadom. Ktorý z týchto redakčných systémov bude najvhodnejší? S ktorým sa najjednoduchšie pracuje a ktoré toho najviac dokážu? Ovládam trošku CSS a HTML ale len na veľmi základnej úrovni (zo školy).

  #805 08. 01. 2013 o 13:13 kassia  

  Ahoj Kassia, spomínané redakčné systémy sú podľa mňa rovnocenné čo sa týka funkčnosti a veľkosti komunity. Rovnako k WordPressu, Joomle a Drupalu existuje množstvo platených aj zadarmo pluginov a grafických tém. Podstatné je, čo od toho webu očakávaš a aký spôsob práce ti bude vyhovovať. Taký WordPress je najjednoduchší na ovládanie a kustomizáciu, Joomla sa mi zdá taká ťažkopádnejšia (administrácia proste nie je tak super jednoduchá ako vo WordPresse, ale stále dosť prehľadná, aby sa ti s tým dobre pracovalo). Drupal je viac hard-core, vhodný pre fakt skúsených používateľov, programátorov. Odporučil by som ti aby si si preklikala demá (administračné panely) všetkých variantov – majú ich uvedené na webe – a podľa toho sa rozhodni.

  #813 08. 01. 2013 o 17:18 ivanto  

  Čo sa týka Drupalu, ten radi používajú programátori na vybudovanie portálov a webových služieb, vraj poskytuje väčšiu flexibilitu na kódovanie a celkové prispôsobenie. Keď som ho pár rokov dozadu skúšala, zdal sa mi moc komplikovaný na bežné používanie, teraz už neviem, má proste určité špecifiká. Joomla bol prvý redakčný systém, ktorý som používala a bola som relatívne spokojná, ale potom ma očaril WordPress. Vnímam, že WordPress v poslednej dobe expanduje viac než kedykoľvek predtým. Na WP nájdeš stále nové a nové kvalitné pluginy a šablóny, myslím že aj aktualizácie vydáva o dosť častejšie než taká Joomla. Pre mňa je to no.1 redakčný systém, takže odporúčam. A dokonca aj portál alebo webovú službu, eshop môžeš na ňom vybudovať, je flexibilný a ultrajednoduchý na používanie.
  Ivanto má ale pravdu, preklikaj si ich všetky a rozhodni sa podľa toho, čo bude tebe najviac vyhovovať. Ak budeš mať pocit, že nejaká funkcionalita chýba, je pravdepodobné, že na ňu existuje plugin :)

  #816 08. 01. 2013 o 18:52 littleGeeky  

  Ja som dosť dlho používal Joomlu a nie je o nič horšia ako WordPress, ale je pravda, že aktualizácie prichádzajú veľmi pomaly.
  S tými základmi HTML+CSS ti asi bude najvhodnejší WordPress.
  Len pozor na používanie veľkého množstva pluginov, môže to spomaliť načítavanie stránky.

  #819 10. 01. 2013 o 11:51 morato  

  Ja používam Drupal a tak môžem napísať, čo (si myslím, že viac) Ti poskytne ak sa ním prekúšeš a prečo sa o ňom hovorí, že je vhodnejší na rozsiahle projekty (Pohľad “všetky sú podobné, lebo majú veľa pluginov” považujem za veľmi povrchný).

  1. Neobmedzené množstvo užívateľských rolí. Čo znamená, že môžeš vytvoriť napr. admina, editora, prihláseného užívateľa, anonyma atď, každého so samostane nastaviteľnými oprávneniami.
  2. Neobmedzené množstvo typov obsahu. Čo znamená, že môžeš tam mať blog, článok, inzerát, fotogalériu, či akciu, profil užívateľa atď, každé s vlastnou štruktúrou (tam potrebuješ mať fotku a tam zas cenu, či informácie o autorovi atď) všetko si vieš pekne oddeliť…
  3. CCK, alebo v Drupal7 fields Ti zaručí perfektné oodelenie dát (architektúru databázy). Určite chápeš tomu, že mať napr. informáciu o čase konania akcie, mieste, max. počtu účastníkov, fotku a pod. zvlášť je neskôr xxx krát využiteľné. Každú takúto informáciu Ti Drupal ponúkne oddeliť pomocou svojich fields…
  4. Ak si tieto informácie správne oddelíš, dokážeš si vytvoriť pomocou modulu views svoj vlastný pohľad na obsah. Predstav úvodnú stránku webu, kde chceš mať v hlavnej časti nové blogy, a v postranných blokoch akcie, nových užívateľov, články, či tebou vyfiltrované inzeráty (či už najnovšie, alebo najlacnejšie, alebo najčastejšie videné) – a len Ty si určíš, či budú v bloku s užívateľmi fotky, alebo info o poslednej návšteve usera atď. Jednoducho už sa nemusíš spoliehať, že niekto vytvoril plugin s takým blokom, alebo výpisom… a toto je fakt, že len základná funkcionalita Drupalu.
  5. Mohli by sme hovoriť aj o super kategorizácii, vlastnom premakanom systéme themingu, alebo prepracovanom API a spojeniu Drupalu vo verzii Drupal7 so Symfony – vývoj Drupalu je skutočne dynamický.

  Ale v každom prípade treba dať za pravdu predchádzajúcim príspevkom – naučiť sa ho nie je jednoduché…
  Viliam – CoolStranky.sk

  #894 07. 02. 2013 o 13:04 frankye  

  Je to skvelé, čo Drupal dokáže, ja musím na mnohé tieto veci vo WordPresse zháňať rôzne pluginy. Odporučil by si ale Drupal aj neprogramátorovi?

  #903 07. 02. 2013 o 16:44 littleGeeky  

  “Odporučil by si ale Drupal aj neprogramátorovi?” je veľmi široký pojem. Ako programátor, tak aj neprogramátor má v prvej fáze s Drupalom podľa mňa viac práce ako s iným RS. V každom prípade treba povedať, že napr. medzi Drupal free témami nenájdeš také pekné ako je to pri WP, to platí aj o moduloch ..napr. nenájdeš tam toľko funkčných fotoalbumov, pretože drupalista si vyskladá sám fotoalbum podľa svojich požiadaviek (pomocou fields, views v podstate nakliká) atď…

  #904 11. 02. 2013 o 12:25 frankye  

  Wordpress si žiada určité ochranné prvky, pretože najmä teraz sa šialenci hackeri a rôzne odpadové spoločenstvá internetových vyvrheľov snažia prenikať ešte výraznejšie cez rôzne chyby.
  Skús ak používaš WORDPRESS plugin s názvom WordFence, zobrazí ti aj pokusy špekulantov uhádnuť heslo do prihlásenia administrácie. To teprv uvidíš to peklo, čo sa deje a ani o tom nevieš… Ak máš dobré heslo, nevieš o tom. Ak je slabé, veľmi rýchlo to zistíš.
  Útokov na WordPress je akosi veľa. WP tiež má na druhej strane veľkú podporu a používa ho veľké množstvo známych a silných webov.

  #4542 19. 05. 2016 o 10:56 predajwebueu  
Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)

Ak chcete pridať príspevok do témy, musíte sa najskôr prihlásiť.